Haber

Efsanevi Anadol Metaverse’teki yerini alıyor

İSTANBUL (İGFA) – Satın alma ve tedarik zinciri yönetiminde Türkiye’nin lider şirketi Zer, Türkiye’nin ilk ve tek sanayi müzesi Rahmi M. Koç Müzesi (RMKM) ile özel bir koleksiyona imza attı. 1970’lerde seri üretim için tasarlanıp üretilen ilk yerli otomobil Anadol’un STC-16 modeli, geleceğin nadide teknolojilerinden biri olan blockchain’de RMKM-A Reflections adlı NFT koleksiyonu ile yeniden hayat buldu.

Koleksiyon, yaratıcı medya tasarımlarını taçlandıran prestijli uluslararası ödüllerden biri olan MUSE Creative Awards’da bu yıl ilk kez açılan NFT/Web3 kategorisinde ödüle layık görüldü.

Sanayi tarihi, teknoloji ve sanatı ortak bir amaç etrafında buluşturan koleksiyon kapsamında 750 adet özgün eser üretildi. Projede Rahmi M. Koç Müzesi geçmişten günümüze endüstriyel mirası yansıtan bir ayna görevi görürken Anadol STC-16 her tasarımın merkezinde yer alan ana unsur. Özel koleksiyondan seçilen 10 eser Otokoç’un -111,10 koordinatlarındaki Decentraland’daki deneyim alanı Metazone’da sergileniyor.

BEGÜM AYDINOĞLU: “ANADOL STC-16’YI YENİDEN GETİRİYORUZ”

Türkiye’de tasarlanıp seri üretime geçen ilk otomobil olan Anadol STC-16, Anadol markasına uluslararası yarışlarda prestij katmak amacıyla 1971 yılında Eralp Noyan tarafından spor otomobil olarak tasarlandı.

Anadol STC-16’nın NFT uyarlamasını meta mimarı Begüm Aydınoğlu, Web 3.0 Stratejisti Can Yurdakul ve kreatif teknoloji ajansı ME üstlendi. 17 farklı arka plan, 8 farklı renk, 5 farklı platform ve iki logo seçeneği ile sunulan koleksiyon, Ethereum blockchain altyapısı kullanılarak oluşturuldu.

Projenin tasarımını üstlenen Begüm Aydınoğlu, yapılan çalışmaları şöyle anlattı:

“Anadol STC-16’yı dijital ortamda yeniden yaşıyoruz. Bunu yaparken de tasarımdan kopmadan atmosferini, bizde yarattığı duyguları ve bizde bıraktığı izleri canlandırmak istiyoruz. Sadece arabayı gösteren NFT sanat eseri; arabayı ve onun bizde yarattığı duyguları bütüncül olarak yansıtacak bir ortamımız var.Bu hayal, kullanıcı, mal sahibi ve hatta müzenin eserle kurduğu bağı yeniden yorumlayarak güçlendirmeyi amaçlıyor. fiziksel dünya.”

Koleksiyona Otokoç Metazone’da ev sahipliği yapan Otokoç Otomotiv Genel Müdürü İnan Ekici, Türkiye’de ilk kez hayata geçirilen projede yer almaktan memnuniyet duyduklarını belirterek, konuyla ilgili görüşlerini şu sözlerle dile getirdi: “ Metaverse dünyası, herkese farklı alanlardan erişim sağlayarak eşitsizliklerin ortadan kaldırılmasına yardımcı olur. önemli bir rol oynar. Otokoç Otomotiv olarak bu alanda sektörümüze örnek teşkil edecek uygulamalara imza atıyoruz ve bu gelişmenin hem Cumhuriyetimizin 100. yılında hem de şirketimizin 95. yılında gerçekleştirilmiş olmasından özellikle memnunuz.”

haber-melikgazi.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu