Haber

Bakan Çavuşoğlu’nun G20’de BM’ye yönelik kapsamlı reform ihtiyacına ilişkin açıklaması

YENİ Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Güvenlik Konseyi, Dünya Sağlık Örgütü gibi Birleşmiş Milletler (BM) kurumları ile Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ) ve uluslararası finans kuruluşlarının kapsamlı bir reforma ihtiyacı olduğunu söyledi.

Bakan Çavuşoğlu, Hindistan’ın başkenti Yeni Delhi’de düzenlenen G20 Dışişleri Bakanları Toplantısı’nda konuştu.

Hindistan Dışişleri Bakanı Jaishankar’a misafirperverliği için teşekkür eden Çavuşoğlu, 6 Şubat’ta meydana gelen depremlerde gösterilen dayanışmaya minnettar olduğunu kaydetti.

Çok taraflılığın güçlendirilmesi ve reform ihtiyacı, gıda ve enerji güvenliği ve kalkınma işbirliği konulu oturumda Çavuşoğlu, Türkiye’nin yaklaşımının “çok taraflılığı ve reform ihtiyacını güçlendirmek” olduğunu vurguladı.

“Hızlı dönüşümler çağındayız. Uluslararası sistemi ve uluslararası kuruluşların rolünü eleştirel bir şekilde incelememiz gerekiyor.” Çavuşoğlu, etkin çok taraflılık ve kurallara dayalı bir sistemin olmazsa olmaz iki temel kavram olduğunu söyledi.

Çavuşoğlu, “Beden, kalbi kadar sağlıklıdır, BM uluslararası sistemimizin kalbidir.” dedi. Rastgele çok taraflı çabaların BM reformları olmadan yeterli olmayacağına işaret etti.

Güvenlik Konseyi, Dünya Sağlık Örgütü gibi BM kurumları, Dünya Ticaret Örgütü ve uluslararası finans kurumlarının kapsamlı bir reforma ihtiyacı olduğunu vurgulayan Çavuşoğlu, “Reform çabaları bizim çıkarlarımıza göre değil, daha büyük faydaya odaklanmalıdır. bireysel beklentiler.” söz konusu.

“Örneğin Güvenlik Konseyi’nde bölgesel temsilin güçlendirilmesi şarttır. Ancak veto yetkisine sahip daimi üyelerin sayısının artması Güvenlik Konseyi’nin mevcut etkisizliğini daha da kötüleştirecektir. Çağrımızın özü şudur: ‘Dünya beşten büyük” dedi Çavuşoğlu.

Uluslararası sistem reformunun gelişmişlik açığının kapatılmasına da yardımcı olacağını belirten Çavuşoğlu, “Sürdürülebilir Kalkınma için 2030 Gündemi”nin uygulanmasının ve en az gelişmiş ülkelerin desteklenmesinin sürdürülebilir kalkınma için değerli olduğuna işaret etti.

Çavuşoğlu, “2030 Sürdürülebilir Kalkınma Gündemi’nin tahmini maliyeti 4 trilyon dolar civarında. Bu, doldurmamız gereken bir boşluk.” Türkiye’nin bu yönde elinden gelenin en iyisini yaptığını ve Türkiye’nin gayri safi yurtiçi hasıla başına resmi kalkınmaya katkı sağlayan 3 ülkenin ortasında yer aldığını söyledi.

“Gıda ve enerji güvenliği olmadan herhangi bir kalkınma çabası düşünemiyoruz”

Bakan Çavuşoğlu, Ukrayna’daki savaşın küresel enerji ve gıda güvenliği konusunu gündeme getirdiğini, Türkiye’nin gıda güvenliğine odaklandığında harekete geçtiğini belirtti.

Çavuşoğlu, gıda ve enerji güvenliği olmadan hiçbir kalkınma çabasının düşünülemeyeceğine işaret ederek, şunları kaydetti:

“BM ile arabuluculuğunu yaptığımız İstanbul Tahıl Anlaşması dünyadaki her haneye yardımcı oluyor. Bunu uzatmak için çok çalışıyoruz. Büyük bir enerji üreticisi değiliz, ancak bölgemizin enerji güvenliğine aktif olarak katkıda bulunuyoruz. Tüm bu konularda G20’den beklentiler yüksek, platformu güçlü, daha güçlü olmamız ve daha güçlü liderlik göstermemiz gerekiyor” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu