Haber

İsveç gergin: Parlamento Rus saldırısı olasılığını tartışıyor

İsveç parlamentosu savunma komitesi, Rus ordusunun İsveç’e saldırma olasılığının göz ardı edilemeyeceği görüşünde.

RAPOR YAYINLANDI

Reuters’in İsveç devlet televizyonu SVT’ye dayandırdığı Pazartesi günü yayımlanması planlanan haberde, Rus ordusunun Ukrayna’yı işgal etmekle meşgul olduğu vurgulansa da başka türden askeri saldırılar gerçekleştirme ihtimalinin bulunduğu belirtildi. İsveç konusu da gözden kaçırılmamalıdır.

Çeşitli kaynaklara atıfta bulunan SVT, raporda “Rusya askeri güç kullanma eşiğini düşürdü, askeri ve siyasi iştah yüksek” dedi.

“İSVEÇ’e saldırma ihtimali var”

Rusya’nın İsveç’e hava gücü, donanma, uzun menzilli veya nükleer silahlarla saldırma olasılığı.Hala var olduğu iddia ediliyor.

Raporda ülkenin yeni savunma doktrini yer alıyor. Buna göre, diğer İskandinav ülkeleri ve AB ile eskisi gibi güçlü bağlar yerine, NATO üyeliği esas alındı.

İsveç ve Finlandiya, geçen yıl Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinden sonra NATO üyeliği için başvurdu.

Finlandiya, Nisan ayında NATO’ya katılırken, İsveç’in üyeliği Türkiye ve Macaristan’ın itirazları nedeniyle onaylanmadı.

Türkiye ve Macaristan’ın İsveç’in ittifaka katılımını 11-12 Temmuz tarihlerinde Litvanya’nın başkenti Vilnius’ta yapılacak NATO Liderler Tepesi öncesinde onaylaması bekleniyor.

İsveç Dışişleri Bakanı Tobias Billström, Türkiye ve Macaristan’ı NATO üyeliği için gerekli tüm kriterleri yerine getirdiklerini söyleyerek üyeliklerini teyit etmeye çağırdı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Finlandiya’nın NATO üyeliğini onayladığını açıkladığı basın toplantısında, “Finlandiya’nın üçlü muhtıradaki taahhütlerini yerine getirmek için samimi adımlar attığını gördük” dedi ve İsveç’i “teröristlere kucak açmakla” suçladı.

Türkiye ile İsveç arasındaki görüşmeler Türkiye’de seçim sürecinde durdu.

KAYNAK: BBC İNGİLİZCE

sariyer-haber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu